Biogram

Andrzej Hrydzewicz, właśc. Józef Andrzej Mieczysław Hrydzewicz (ur. 30.06.1932 r. w Wilnie, zm. 24.04.2020 r. we Wrocławiu) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, reżyser, pedagog.

DZIECIŃSTWO I LATA WOJENNE
Już jako dziecko związany był z wileńskim oddziałem Armii Krajowej; nosił pseudonim „Malajczyk”, który pochodził od ciemno opalonej karnacji. Jego ojciec, Mieczysław Hrydzewicz (po wojnie wicemistrz świata w strzelaniu z KBKS), członek AK, służył pod rozkazami Komendanta Okręgu Wileńskiego – Aleksandra Krzyżanowskiego ps. „Wilk”, z którym kontaktowali się osobiście w Sorok-Tatarach. Mieczysław Hrydzewicz prowadził arsenał broni i amunicji, mieszczący się na poddaszu domu przy ul. Nieświeskiej 33 w Wilnie, gdzie mieszkali. Przychodzili tam żołnierze AK po broń oraz instrukcje dokąd mają się dalej udawać. Do zadań Andrzeja należało m.in. zanoszenie granatów, pistoletów i amunicji (w torbie od maski gazowej ojca) do jego nauczycielki na kompletach, również działającej w strukturze wileńskiej AK.

EDUKACJA
Edukację rozpoczął w 1938 roku w Szkole Powszechnej III stopnia nr 16 w Wilnie; w czasie okupacji miasta uczęszczał na tajne komplety.

Po repatriacji w 1945 roku rozpoczął naukę w gimnazjum w Poznaniu, gdzie ukończył dwie klasy w ciągu jednego roku szkolnego. W 1946 roku znalazł się w Szczecinie, gdzie kontynuował naukę – najpierw w gimazjum założonym przez Janinę Szczerską przy al. Piastów 12, następnie w męskim gimnazjum przy ul. H. Pobożnego 2. Maturę zdał korespondencyjnie w 1950 roku.

W tym samym 1950 roku, po zdaniu egzaminu, został przyjęty na II rok Studia Dramatycznego przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

27 czerwca 1953 zdał egzamin dyplomowy tamże.

PRZEBIEG DROGI ZAWODOWEJ
1948 – Amatorski Teatr Związku Zawodowego Kolejarzy w Szczecinie – role epizodyczne
1949-53 – Państwowe Teatry Dramatyczne w Szczecinie – role epizodyczne, pomoc inspicjenta
1953-56 – Państwowy Teatr Śląski w Stalinogrodzie
1956-59 – Państwowe Teatry Dramatyczne w Szczecinie
1959-65 – Państwowy Teatr Ludowy w Nowej Hucie
1965-76 – Państwowy Teatr Polski we Wrocławiu
1976-77 – Państwowy Teatr Współczesny w Szczecinie
1977-88 – Państwowy Teatr Polski we Wrocławiu
1988-91 – Państwowy Teatr Współczesny we Wrocławiu
1980-93 – wykładowca w PWST w Krakowie, Wydz. we Wrocławiu. Przedmiot: interpretacja wiersza / plan żywy (sceny klasyczne).

ŻYCIE PRYWATNE
5 lipca 1966 roku zawarł związek małżeński z Krzesisławą Dubiel – prof. zw., aktorką, reżyserką, pedagog, z którą łączyła go również praca artystyczna oraz pedagogiczna.

Jego wujem był Wacław Zastrzeżyński – aktor i reżyser.

HOBBY
Andrzej Hrydzewicz był wytrawnym jeźdźcem konnym, na planie filmowym nigdy nie miał dublerów. Namiętnie uprawiał paralotniarstwo i jazdę rowerową. Z pasją słuchał muzyki klasycznej.